Mark Zakeberga je ovaj potez vinuo u sam vrh svetskog biznisa
I ako pri tome ne treba zaboraviti brojne probleme i kritike zbog načina poslovanja Fejsbuka, kršenja privatnosti i sigurnosti korisnika, uspeo je da izgradi teško carstvo od skoro 550 milijardi dolara, koliko danas vredi njegova kompanija, dok je on s gotovo 70 milijardi dolara jedna od najbogatijih osoba na svetu.
Šef Fejsbuka prepoznao je neverovatan potencijal te mreže i kupio je za milijardu dolara.
Neki su analitičari tada govorili da je Zakerberg bacio novac, a deo njih nije znao kako će Fejsbuk uspeti da monetizuje tu društvenu mrežu.
S vremenom je Instagram stigao na Android, a broj njegovih korisnika rapidno je rastao i prešao milijardu – tokom godina pojavile su se i reklame i influenseri i na Instagramu se počeo okretati veliki novac.
Osim Instagrama, Zakerberg je pokušao da kupi još jednu popularnu društvenu mrežu, ali šef Snepčeta Evan Špigel odbio je čak tri milijarde ponuđenih dolara. Šef Facebooka kasnije je utehu pronašao u WhatsAppu, koji je platio neverovatnih 19 milijardi dolara.
Dok je biznis s Instagramom cvetao, njegovim osnivačima Sistromu i Krigeru nije se svideo smer prema kojem je Zakerberg vukao tu društvenu mrežu pa su na kraju obojica napustila kompaniju koju su osnovali.
Na nedavnoj konferenciji DealBook koja se održava u Njujorku gostovao je Kevin Sistrom koji je govorio i o akviziciji Facebooka.
Na pitanje da li bi danas napravio istu stvar i ponovno prodao kompaniju Facebooku, odgovorio je: “Kada bi vam neko ponudio milijardu dolara za kompaniju s 11 ljudi, šta biste vi uradili?”
Dakle, uprkos neslaganjima oko smera poslovanja i napuštanja Instagrama, Sistrom, a verovatno i većina ljudi, ponovno bi izabrali isti put te ne bi propustili, kako se to onda činilo, nevjerovatnu priliku da zarade novac o kojem nikada nisu ni sanjali, piše Zimo.