NAPAD DOGE, BEBA POTPUNO ISKIDANA, UŽAS!!
Ovi doktori su spasili bebu koju je za glavu ugrizla doga: Sada je dobro, uskoro ide kući
Reakcijom lekara od samo mesec dana, koji ju je ugrizao pas i teško povređena glava, ona je izbačena i lekari se nadaju da će uskoro biti otpuštena iz bolnice.
Pravo je medicinsko čudo jer je pre desetak dana argentinski pas u kući u malom podravskom selu Repas ugrizao malog psa. Povrede su bile opasne po život, oštećene su kosti lubanje i mozga, a ona je hitno prebačena u Dečju bolnicu u Klaićevoj na lečenje iz koprivničke bolnice u vrlo teškom stanju. Usledile su dve operacije, indukovana komom, intubacija, dani provedeni na odeljenju intenzivne nege.
Za svog života, osim roditelja, drhtala je u gotovo čitavoj regiji i njeno stanje je pratila iz dana u dan. Ali, deset dana nakon stravičnog događaja, devojčica je na “običnom” neurohirurškom odeljenju, sama diše i jede, a ukoliko se ne dogodi nešto izvanredno, što lekari u ovom trenutku ne očekuju, mogla bi da dođe kući sa roditeljima za osam dana.
O srećnom završetku pobrinuli su se lekari Dečje bolnice u Klaićevoj, od intenzivista do neurohirurga, a takođe su bili uključeni i neuropedijatri koji će nastaviti da se brinu o bebi, odnosno njenom neurološkom oporavku.
“Bolnički hirurg primio je poziv u koprivničku bolnicu u petak popodne. Rečeno je da imaju teško povređeno dete, a kako sam bio u pripravnosti, pozvali su me u bolnicu, pa sam stigao i pre devojčice. Bilo je oko 17 sati. “Izgledalo je grozno jer su povređeni i glava i mozak. Leva i desna strana glave su takođe povređene. Nismo imali vremena da pravimo dodatne snimke jer je bilo jasno da je hitna hirurška intervencija potrebna”, kaže neurohirurg. Marta Borić Krakar izvela je prvu operaciju koja je trajala više od tri sata.
Tada je bebu prvi pregledao lekar intenzivne nege, dr. Sandra Kralik.
“Rečeno nam je da je devojčica iz Koprivnice imala samo mesec dana. Bila je u šoku jer je izgubila puno krvi. Trebali smo je što pre odvesti na hitnu operaciju. Krv je primila odmah jer je to bio veliki problem. To ju je učinilo nestabilnom. , ‘šokiran’, hipotenzivan (pritisak koji je bio nemerljiv) Ali ceo ovaj preparat nije trajao više od petnaest minuta, naime, sve se dogodilo oko 14 sati. U bolnici u Koprivnici oko 15 sati obavljen je CT pregled i otkriveno je da Nisam mogao da se brinem o njoj, poslali su je nama. Ona je stigla u Klaić oko 17.30, a mi smo bili u petnaest do šest u hodniku. Bila joj je vitalna pretnja “, objašnjava dr. Kralik.
“To je bio najviši mogući oblik hitnosti da se spasi bebin život. Trenutak u kome se stabiliše beba, zaustavi krvarenje i obezbede vitalne funkcije mozga i celog organizma. Naravno, uvek je komplikovanije kada je reč o tako maloj bebi, ali srećom, na nju smo već navikli jer ona nije najmanja beba koju smo lečili ”, objašnjava prim. dr. Ivančica Škarić, šefica Odeljenja intenzivne nege.
Hirurški zahvati
“U prve trosatne operacije očistili smo ranu, sanirali je i stabilizirali meku kapicu. Bila je to ozbiljna povreda, kosti meke glave i mozga, a nakon operacije beba je stavljena u indukovanu komu u respiratoru. Intenzivno lečenje je počelo”, kaže on. dr. Boric Krakar.
“Ali ovo nije bila poslednja operacija, jer je trebalo da se saniraju rane glave i mozga i moždana ovojnica, pa je bila potrebna i druga operacija. Konkretno, kontrolni MR pokazao je da postoji šteta koju je potrebno” popraviti “,” kaže upravnik bolnice. prof. dr. Goran Roic
Tokom više od četiri sata, druga operacija obavljena je tri dana kasnije. Naime, neurohirurg Miroslav Gjurasin kaže da je bilo potrebno izvesti još jedan postupak kako bi se spriječilo tzv. sekundarne povrede.
“To su povrede koje izazivaju oticanje tkiva koje zauzvrat stisne zdrav deo mozga i ošteti ga. Operacija je trajala duže vreme jer sam prvo imao jednu operaciju na jednoj strani, a drugu na glavi. Bilo je važno da postojeće povrede ne učinim još većim, tj. nema trajnih posledica “, kaže dr. Gjurašin.
“Pokazalo se da je druga operacija ubrzala oporavak i samo nekoliko dana kasnije beba je izvađena iz respiratora, počela samostalno da diše i prebačena je iz odeljenja intenzivne nege u odeljenje za neurohirurgiju. Roditelji su sada sa devojčicom svaki dan”, kaže prof. dr. Roic.
Rehabilitacija
“Nekoliko dana nakon operacije pokazalo se da je bebin neurološki status usporen, odnosno da devojčica nije bila vitalno ugrožena, ali je, na primer, manje reagovala na zvuk i uspostavila kontakt, a postojala je i asimetrija mišića jer su se leva i desna strana razlikovale. Međutim, u sredu, nakon ponovnog pregleda i nakon što se beba oporavila od operacije, činilo se da je jasnija, reagovala je na slušni podražaj, ali neuromotorna asimetrija je i dalje prisutna jer je s jedne strane oštećenje mozga bilo veće. rehabilitacija i nadamo se, s obzirom na sposobnost i plastičnost mozga, bebi će biti lakše nadoknaditi oštećene ćelije i da će stimulacija zdravih ćelija smanjiti taj deficit “, kaže doktor neurologije. dr.Vlasta Đuranović.
Naime, nakon što je uklonila respirator, dijete nije moglo prihvatiti hranu jer se refleks gutanja usporio, ali sada se oporavila. Tačno je da će bebi u budućnosti biti potrebna fizikalna terapija radi daljeg jačanja funkcije ruku i nogu.
EEG se prati kada zaraste rane na glavi, jer mogu ometati tačnost dijagnoze i biće praćene promenama mozga ultrazvukom kroz fontanel. Sve u svemu, perspektiva devojke je dobra
S. Stanarević